Partille Cup 2017 Göteborg Švédsko

Naposledy pod hlavičkou TJ STM Olomouc, ale již s dresy označenými novým jménem našeho oddílu – Handball Club Olomouc 1966 – vyrazili na počátku prázdnin mladší žáci ročníku 2005 na svoji první opravdu velkou zahraniční zkušenou; na Partille Cup 2017 do Göteborgu. A bylo se na co dívat; město doslova na každém kroku vyzdobené symboly turnaje, areály hřišť s téměř třemi desítkami hracích ploch vedle sebe plně obsypané diváky a pro mnohé z našich kluků i první setkání s multikulturní společností v pravém slova smyslu a na každém kroku; ve škole, na hřištích a v dopravních prostředcích.

Odpoledne po příjezdu a ubytování jsme se byli nejdříve seznámit s hřišti a změřit si dojezdové časy tak, abychom byli vždy všude včas. A současně si i vyzkoušeli, jak důležité je na tomto turnaji mít vhodné obutí; všechny plochy, na kterých jsme hráli, byly umělé trávníky a použití turfů nebo kopaček bylo pro hru nezbytné.
A úterým 4.7. pro nás vše začalo; naše kategorie (B12) hrála všechna svá utkání od 8,30 hod., každé družstvo dvě utkání za dopoledne. A my se po prvním hracím dnu vraceli z areálu Kviberg se dvěma vítězstvími a čtyřmi body. Opravdu výborný vstup do turnaje !! (přehled všech výsledků našich utkání je uveden na konci hodnocení).
Odpoledne jsme se přesunuli do haly Scandinavium, kde jsme si naplno prožili zahajovací ceremoniál. A to od prvních tónů tanečně hudební show, přes pódiový průvod zástupců všech zúčastněných zemí, na kterém právě naše družstvo reprezentovalo vlajkami ČR i město Olomouc až po turnajový slib v pěti světových jazycích a závěrečné hudební vystoupení. Pro kluky i pro nás, dospělý doprovod opravdu mimořádný zážitek.
Ve středu ráno jsme pokračovali v parádní jízdě, a po druhém dnu jsme se vraceli s 8 body za 4 vítězství !!! Zvláště naše druhé utkání dne, proti brazilskému klubu Hercules Allfitsports, stáhlo k našemu hřišti množství trenérů i diváků. A kluci odehráli v tomto utkání svoji nejhezčí partii turnaje. Nám vycházelo vše, v celém 30 min. utkání jsme vyprodukovali pouhé tři nevynucené ztráty míče, Brazilce jsme smázli o 11 branek, a když na nás v druhé půli nasadili celoplošnou osobní obranu, jasně jsme je přehráli. 
Odpoledne jsme s kluky navštívili zábavní centrum Liseberg, kde si mohli vyzkoušet svoji odvahu na celé řadě nejrůznějších atrakcí
Ve třetím hracím dni jsme nejprve jasně přehráli nejslabší družstvo naší skupiny, dánský Helsingör IF a skupinu jsme zakončili utkáním se švédským HK Aranäs. Toto utkání bylo jediné, ve kterém domácí rozhodčí „čaroval“ tak, že i diváci kroutili hlavami a pískali. Nutno však přiznat, že kluci mu dali velikou příležitost; do utkání nastoupili laxně, za pět minut prohrávali 0:6 a teprve potom nastala naše stíhací jízda; tu si ale rozhodčí dokázal ukočírovat. S tím jsme se setkali na turnaji poprvé a naštěstí i naposledy, v ostatních utkáních byl výkon rozhodčích našich i dalších utkání, která jsme viděli, vysoce korektní, i když to byli rozhodčí doslova z celého světa vč. házenkářsky tak netradičních zemí jako je např. Zimbabwe.
Na čtvrteční volné odpoledne připravili rodiče pro kluky návštěvu námořního musea. I když se části kluků moc nechtělo, tak po příchodu, když dostali na palubě minolovky na dvě hodiny rozchod, ve kterých si mohli na zakotvených vojenských lodích prohlédnout od kýlu až po můstek vše, končili návštěvu nadšení. Sami si vyzkoušeli, jak stísněné jsou prostory v ponorce, jak se leží na lůžku vedle torpéda, jak vypadá prostor dělové věže, jak vypadala monitorovací pobřežní loď, čtyřstěžňový clipper a odnesli si tak řadu krásných zážitků.
I přes porážku v posledním utkání jsme svoji skupinu vyhráli a z prvního místa postoupili přímo do pátečního odpoledního osmifinále. V něm jsme přehráli švédský Lugi HF 2 a byli již ve čtvrtfinále, kde dalším našim soupeřem byl pozdější finalista turnaje, družstvo Faerských ostrovů. I přes mírnou výškovou převahu jsme tentokrát na svého soupeře nestačili, byli jsme pomalejší, nevypořádali jsme se se soupeřovou tvrdostí a tak museli sportovně uznat, že v tomto utkání vyhrál ten lepší tým. Tím naše spanilá jízda turnajem skončila před branami semifinále. 
Naše sportovní vystoupení musíme hodnotit vysoce kladně; bylo velmi příjemné poslouchat od trenérů jiných družstev a diváků chválu na naši předváděnou hru a přání dostat se až do finále, i když to se nám nepodařilo. Naši kluci i my všichni z jejich doprovodu jsme získali fantastické zkušenosti a náměty pro to, abychom se v příštích obdobích byli schopni vyrovnat i těm nejlepším z nejlepších. Již dávno neplatí pravda z doby před 15-20 lety, že naše dětská družstva zahraniční přehrávají a srovnatelná mezinárodní výkonnost mizí až u dorostu. Mohli jsme se na vlastní kůži přesvědčit, že dnes ta nejlepší dětská družstva jsou již výkonnostně před námi a pokud se jim chceme vyrovnat v budoucnu, musíme právě s těmito dětmi co nejčastěji do světa, aby především jejich trenéři poznali, kam se ten svět ubírá a v čem je již před námi.  

Naše vystoupení se dá shrnout do těchto výsledků:
4.7. HBC Olomouc – Omnereds HK 2  (SWE) 18 :   8
                                           – IK Sävehof 4 (SWE) 16 : 12
5.7.   Lugi HF 3   (SWE) 17 :   3
            Hercules Allfitsports (BRA) 21 : 10
6.7.    Helsingör IF 2  (DK) 17 :   2
            HK Aranäs 1  (SWE) 13 : 16
7.7. osmifinále  
           Lugi HF 1   (SWE) 11 :   2
čtvrtfinále
           Faerské ostrovy H71 12 : 18
celkem HBC Olomouc  8  6  0  2    125 : 71     nedělené 5. – 8. místo

Kluci si za reprezentaci naší republiky, města Olomouce i našeho klubu zaslouží obrovskou pochvalu. Zaujali hrou a z neznámého družstva se již po prvním hracím dnu stali družstvem pozorně sledovaným. Zájezd byl pro ně opravdu velkou odměnou za celoroční trénink a nezbývá než doufat, že je poznání mezinárodního prostředí nabudí k daleko intenzivnějšímu trénování v dalším období tak, abychom na jaře příštího roku na Praga Cupu 2018 – obdobně špičkově obsazeném turnaji – zúročili nabyté zkušenosti a ukázali ještě vyšší kvalitu. Fotodokumentaci našeho pobytu v Partille, jak ji zaznamenal pan Škoda naleznete na: http://skropa.rajce.idnes.cz/
A na závěr snad to nejdůležitější; cena toho zájezdu je opravdu až neskutečně vysoká a bez podpory našich sponzorů Magistrátu města Olomouce, společností AUTO ČECHÁK, s.r.o., ZEMEX s.r.o., KNEBL Olomouc spol. s r.o., TOOL Olomouc s.r.o, Tekro Praha spol. s r.o. a celé řady dalších menších sponzorů zcela nemyslitelná. Proto především jim patří náš dík za to, že naši kluci mohli získat řadu nejen sportovních, ale i společenských zážitků. Proto můžeme bez nadsázky říct, že to byly účelně vynaložené prostředky, které se naší společnosti zcela jistě vrátí, neboť bez poznání není žádný pokrok možný.
A v neposlední řadě patří náš dík rodičům, kteří ve vlastní dovolené s námi zájezd absolvovali, připravovali pro kluky mimosoutěžní program a zajistili bezpečnou dopravu tam i zpět.
Za mimořádné zážitky všem děkují brankáři Marek Černý a Adam Šťastný, hráči pole Tomáš Machač, Marek Lešanský, Tomáš Drhlík, David Plaček, Filip Knebl, Tomáš Vomáčka, Daniel Škoda, Dominik Ritli, Tomáš Letocha, Vilém Hradil, Ondřej Novák a trenéři družstva Jiří Lešanský a Jiří Šimek.