PRAGUE Handball Cup 2018 – Mladší žáci A

Velikonoce 2018 strávili naši mladší žáci „A“ v Praze na již tradičním a výborně obsazeném největším halovém turnaji.
Po Partille Cupu 2017 to pro naše družstvo byla druhá velká konfrontace našich dovedností s dovednostmi předních zahraničních družstev a rozhodně jsme v této konfrontaci nepropadli a pokud jsme měli dost sil, odehráli jsme opravdu pěkná utkání. V naší věkové kategorii se turnaje účastnilo 76 družstev ve 12 skupinách, z nichž do té ta naší byla nalosována 4 velmi silná družstva, které se musela poprat o 3 postupová místa.
Do turnaje jsme vstoupili v pátek prvním utkáním s německým družstvem HSG RSV Teltow-Ruhlsdorf a po kolektivním výkonu, kdy ve druhém poločase se na hřišti objevila i celá lavička, jsme soupeře zdolali 13 : 5 (8 : 2). Podobný průběh mělo i naše druhé utkání, s dánským TIK Taastrup II, které jsme rovněž poměrně snadno porazili, tentokrát v poměru 19 : 9 (11 : 4). Tím jsme vyčerpali slabší účastníky naší skupiny a ve třetím utkání dne jsme nastoupili proti Sokolu Velké Meziříčí. Lehce jsme získali tříbrankové vedení, to kluky ukolébalo, kolektivní hra se rozpadla na hru jednotlivců, soupeř nejen vyrovnal skóre, ale šel i do vedení a nám se už nepodařilo vrátit do utkání a po zásluze jsme prohráli 12 : 16 (7 : 8). Tím jsme si zkomplikovali situaci a pro jistotu postupu ze skupiny jsme druhý den turnaje potřebovali získat z obou zbývajících utkání alespoň 3 body.
Prvním soupeřem druhého dne nám byl jeden z favoritů soutěže – Dukla Praha I. Nejdříve sice šla lehce do vedení 0 : 2, ale kluci dali do hry srdce a vše co umějí, hru vyrovnali a poločas skončili s jednogólovou ztrátou. A v druhé půlce se děly věci. Nadšení a krajní obětavost nás dostaly do vedení, Dukla znervózněla, nevěděla co na naši agresivní obranu hrát a situace vyústila v červenou kartu jejich ostré spojky za hrubé nesportovní chování. My jsme zachovali klid a pomalu začali navyšovat vedení až ke konečnému výsledku 17 : 12 (6 : 7). Byl to náš nejlepší výkon na turnaji, o který se zasloužili všichni hráči na hřišti, výborní byli David s Markem, kteří pokryli soupeřovy ostré spojky a na útoku především Dan, který obranou Dukly doslova procházel jak nůž máslem a konto soupeře zatížil 6 brankami a Adam v brance, který dosáhl na 50% úspěšnost.
V podobně těžkém utkání jsme výkon proti Dukle Praha I zopakovali s maďarským týmem Angyalföldi Sportiskola a po vítězství 13 : 9 (8 : 3) postoupili do další soutěže z prvního místa.
Úspěch měl ale obrovskou vadu na kráse; tři poslední utkání jsme odehráli prakticky
Jen se 7 hráči v poli, kteří byli doslova pro další utkání „utavení“.
To se projevilo hned v prvním utkání následného dne, kdy jsme remizovali brankou dosaženou v poslední sekundě utkání s hratelným HC Zubří I 18 : 18 (8 : 9), takže ve druhé polovině našeho posledního utkání, opět proti hratelnému srbskému družstvu HC Novi Beograd někteří hráči doslova odpadli a zápas, který jsme prohráli 12 : 19 (8 : 11) dohrávala opět lavička.
Rozhodně jsme se na turnaji neztratili, předváděli jsme velmi pěknou a pro diváky i líbivou kombinační hru za zajištěné obrany a tentokrát s vysokou podporou brankáře. Zájezd na Prague Handball Cup 2018 můžeme považovat za úspěšný a pokud kluci přijmou rady trenérů, že jen a jen kolektivní pojetí a maximální nasazení vede k úspěchu, tak má družstvo značnou perspektivu. Jen je třeba dohnat a nebo co nejvíce snížit rozdíl úrovní základní sestavy a lavičky.
Celkovou statistiku našeho vystoupení na turnaji a podíl jednotlivých kluků na něm uvádím v připojené tabulce.
Jiří Šimek, trenér družstva